Buty integralną częścią roboczej garderoby

Za ogólnie brzmiącym hasłem 'odzieży roboczej' kryje się kilka odrębnych rodzajów ubrań. Pierwszą z nich są nakrycia głowy, drugą - koszulki i okrycia wierzchnie. Trzecią spodnie, w tym tzw. ogrodniczki, a czwartą obuwie robocze. To właśnie ta ostatnia kategoria ma największe znaczenie dla bezpieczeństwa pracującej osoby, bowiem to właśnie stopy w największym stopniu narażone są na oddziaływanie niekorzystnych czynników, a co za tym idzie na występowanie uszkodzeń i kontuzji. Potwierdzają to statystyki - duża część wypadków i kontuzji powstających w miejscu pracy związana jest ze stopami. Ta część ciała bowiem jest najbardziej wyeksponowana w miejscu, gdzie przejeżdżają np. wózki widłowe, stoją poustawiana palety z ciężkimi ładunkami, czy też przemieszczają się inni ludzie. Kompletowanie zestawu odzieży roboczej najlepiej zatem jest rozpocząć od dobrania odpowiedniego obuwia.

Obuwie robocze ochrania stopę na wiele sposobów

Dobrze zaprojektowane i solidnie wykonane obuwie robocze będzie zabezpieczać stopę na wiele sposobów. Po pierwsze bowiem osłoni ją od kurzu, pyłów i innych zanieczyszczeń, jakie pojawiają się w miejscu pracy. To również bardzo istotne, bo niektóre zanieczyszczenia mogą pozostawać na skórze przez dłuższy czas, lepiej więc właściwie ją osłonić, niż potem męczyć się z usuwaniem zabrudzenia. Drugim zakresem, w jakim dobrej klasy obuwie będzie chroniło stopę jest jej osłona od strony spodniej części butów. W tym celu tego typu obuwie wyposażone jest w grubą, elastyczną podeszwę, wykonaną najczęściej z grubej gumy lub tworzywa opartego o kauczuk. Taka podeszwa zabezpiecza przed przypadkowym przebiciem stopy, nastąpieniem na nieosłonięty przewód pod napięciem, czy też przed niezamierzonym zamoczeniem stopy w czasie wdepnięcia w kałużę. Najbardziej istotne wydaje się natomiast zabezpieczenie palców i przedniej części stopy przed uszkodzeniami, jakie mogą spowodować np. upadające na nogi ciężkie przedmioty, czy też kontakt z kołem przejeżdżającego wózka widłowego. Wbrew pozorom dobre buty robocze są w stanie zapewnić ochronę nawet przed takimi zdarzeniami. Ich nosy bowiem są w specjalny sposób wzmocnione dzięki wbudowaniu grubej, wytrzymałej i odpowiednio wyprofilowanej blachy.

Cofra - producent, który wie jak tworzyć buty robocze

Najistotniejszą kwestią przy wyborze butów roboczych jest sięgnięcie po modele producenta, które zapewniają odpowiednią jakość. Przykładem takiej marki są buty Cofra. Ten działający od wielu lat producent tworzy modele obuwia, które z powodzeniem sprawdzają się w różnorodnych warunkach pracy. Obuwie Cofra można spotkać zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w halach remontowych, na placach budowy, w warsztatach mechanicznych i w wielu innych miejscach, gdzie dbałość o bezpieczeństwo pracowników, w tym również ich stóp, ma fundamentalne znaczenie. Dabo posiada w swoim asortymencie szeroką gamę produktów Corfa. Dzięki takiemu podejściu bez względu na branżę, w której działa dane przedsiębiorstwo, pracownik odpowiedzialny za dostawy ubrań roboczych będzie w stanie dobrać modele odpowiednie do charakterystyki swojej firmy i zagrożeń, z jakimi można się w niej zetknąć.