Zasady doboru obuwia ochronnego 

Buty ochronne powinniśmy dobierać odpowiednio do występujących zagrożeń w miejscu pracy na danym stanowisku. Przy ich wyborze należy rozważyć takie czynniki ryzyka, jak:

możliwość uszkodzenia stopy przez spadające bądź staczające się przedmioty,

zagrożenie przebicia lub przecięcia,

mokre, śliskie czy nierówne podłoże,

wstrząsy oraz wibracje,

ekstremalnie skrajne temperatury,

porażenie elektryczne,

kontrakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Buty ochronne a specyfika stanowiska pracy 

Przy wyborze butów roboczych zawsze bierzemy pod uwagę specyfikę danego stanowiska pracy, tylko w takim przypadku będą one spełniały swoją funkcję. A zatem, to od charakteru pracy zależy jakie buty robocze sprawdzą się w danych warunkach. I tak przykładowo:

Na budowę - idealne będą buty, które osłonią nie tylko stopę, ale i kostkę, czyli trzewiki. Powinny one być co najmniej klasy S1, a to oznacza, że ich podnosek jest wytrzymały na uderzenia z energią 200 J oraz zgniecenia do 15kN. Poza tym charakteryzują się zamkniętym obszarem pięty oraz właściwościami antyelektrostatycznymi.

Dla elektryków – przede wszystkim muszą chronić przed porażeniem prądem, dlatego powinny posiadać właściwości elektroizolacyjne. Ponadto takie buty robocze powinny mieć kompozytowy nosek oraz wkładkę antyprzebiciową.

Dla kierowców – w tym przypadku warto postawić na buty robocze lekkie, takie jak sandały lub półbuty, ponieważ w kabinie samochodu panuje środowisko suche. Jeśli natomiast kierowcy muszą często wychodzić z pojazdu, wówczas lepsze będą wyższe trzewiki, które zapewnią właściwą ochronę przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi.

Do kuchni – w tej pracy bardzo ważny jest komfort użytkowania, dlatego warto wybrać buty robocze lekkie, posiadające dobre właściwości wentylacyjne, np. sandały robocze. Bardzo ważna jest też ich podeszwa, która powinna być antypoślizgowa i olejoodporna, a także odporna na działanie skrajnych temperatur. 

Należy pamiętać, aby wyboru obuwia ochronnego dokonywać tylko spośród tych, które są oznakowane jako CE (Conformité Européenne). Oznacza to, że produkt ten spełnia wymagania dyrektyw Nowego Podejścia Unii Europejskiej.