Obuwie ochronne – ich rodzaje i klasy bezpieczeństwa

Zanim dokonamy wyboru obuwia ochronnego warto wiedzieć jakie mamy ich rodzaje oraz klasy bezpieczeństwa. I tak, buty robocze, w zależności od zagrożenia, dzielimy na:

Obuwie bezpieczne (S - „safety”) – posiadają one m.in. podnoski, których wytrzymałość na uderzenie wynosi 200 J, a do tego odporne są również na ściskanie z siłą równą co najmniej 15 KN. 

Obuwie ochronne (P – „protective”) – ich podnoski wytrzymują uderzenie o energii 100 J. chronią także przed ściskaniem z siłą wynoszącą co najmniej 10 KN. 

Obuwie zawodowe (O – „occupational”) – posiadają cechy obuwia ochronnego, ale nie mają podnoska, z tego też powodu można je używać w tych miejscach, gdzie nie występuje niebezpieczeństwo zmiażdżenia stopy.

W przypadku butów ochronnych S można dodatkowo wskazać cztery klasy bezpieczeństwa:

1. Buty SB – zapewniają podstawowy poziom bezpieczeństwa. 

2. Buty S1 – są to buty robocze elektrostatyczne – do ich produkcji wykorzystuje się materiały, które nie gromadzą ładunków elektrostatycznych. Ponadto wyposażone są one w zamknięty obszar pięty i dlatego absorbują energię na pięcie. 

3. Buty S2 – w stosunku do S1 posiadają dodatkowo odporność na przepuszczalność oraz absorpcję wody. Mogą one być też wyposażone w dodatkową warstwę ocieplającą.

4. Buty S3 – do właściwości na poziomie S2 należy dodać wzmocnioną podeszwę, która jest odporna na przebicie i ma głębszy bieżnik.

Buty ochronne – a ich podeszwa i wierzch 

Wybierając buty ochronne zwróćmy też uwagę na ich podeszwę i wierzch. Rodzaj podeszwy wpływa m.in., na komfort ich użytkowania. 

Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się:

poliuretan o pojedynczej gęstość,

poliuretan o podwójnej gęstości,

mieszanki poliuretanu z kauczukiem nitrylowym.

Z kolei wierzch butów może być wykonany z różnych materiałów, do których najczęściej zalicza się: skóry licowe, zamszowe i welurowe, tworzywa sztuczne, a także materiały tekstylne typu Softshell. Dostępne są także buty robocze, których wierzch wykonany jest z połączenia tych materiałów. Z pewnością do najbardziej wytrzymałych zaliczają się te wykonane ze skóry. Jednak ich wybór powinien być podyktowany rodzajem wykonywanej pracy oraz naszymi indywidualnymi preferencjami.