Jakie buty ochronne najlepiej wybrać?

Na:

Buty robocze powinny być odpowiednio dobrane do występujących zagrożeń w danym środowisku pracy i na danym stanowisku. Właściwie dobrane obuwie ochronne pozwala na bezpieczne wykonywanie swoje pracy, bez rezygnowania z komfortu. Jakie zatem buty robocze będą najlepszym wyborem?

Obuwie ochronne – ich rodzaje i klasy bezpieczeństwa

Zanim dokonamy wyboru obuwia ochronnego warto wiedzieć jakie mamy ich rodzaje oraz klasy bezpieczeństwa. I tak, buty robocze, w zależności od zagrożenia, dzielimy na:

 Obuwie bezpieczne (S - „safety”) – posiadają one m.in. podnoski, których wytrzymałość na uderzenie wynosi 200 J, a do tego odporne są również na ściskanie z siłą równą co najmniej 15 KN. 

 Obuwie ochronne (P – „protective”) – ich podnoski wytrzymują uderzenie o energii 100 J. chronią także przed ściskaniem z siłą wynoszącą co najmniej 10 KN. 

 Obuwie zawodowe (O – „occupational”) – posiadają cechy obuwia ochronnego, ale nie mają podnoska, z tego też powodu można je używać w tych miejscach, gdzie nie występuje niebezpieczeństwo zmiażdżenia stopy.

W przypadku butów ochronnych S można dodatkowo wskazać cztery klasy bezpieczeństwa:

1. Buty SB – zapewniają podstawowy poziom bezpieczeństwa. 

2. Buty S1 – są to buty robocze elektrostatyczne – do ich produkcji wykorzystuje się materiały, które nie gromadzą ładunków elektrostatycznych. Ponadto wyposażone są one w zamknięty obszar pięty i dlatego absorbują energię na pięcie. 

3. Buty S2 – w stosunku do S1 posiadają dodatkowo odporność na przepuszczalność oraz absorpcję wody. Mogą one być też wyposażone w dodatkową warstwę ocieplającą.

4. Buty S3 – do właściwości na poziomie S2 należy dodać wzmocnioną podeszwę, która jest odporna na przebicie i ma głębszy bieżnik.

Buty ochronne – a ich podeszwa i wierzch 

Wybierając buty ochronne zwróćmy też uwagę na ich podeszwę i wierzch. Rodzaj podeszwy wpływa m.in., na komfort ich użytkowania. 

Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się:

 poliuretan o pojedynczej gęstość,

 poliuretan o podwójnej gęstości,

 mieszanki poliuretanu z kauczukiem nitrylowym.

Z kolei wierzch butów może być wykonany z różnych materiałów, do których najczęściej zalicza się: skóry licowe, zamszowe i welurowe, tworzywa sztuczne, a także materiały tekstylne typu Softshell. Dostępne są także buty robocze, których wierzch wykonany jest z połączenia tych materiałów. Z pewnością do najbardziej wytrzymałych zaliczają się te wykonane ze skóry. Jednak ich wybór powinien być podyktowany rodzajem wykonywanej pracy oraz naszymi indywidualnymi preferencjami.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
expand_less